Enerji Verimlilik Sistemi İş Akışı

Enerji tasarrufu ve verimliliğinin desteklenmesi için sistemli ve sürekli organize edilmiş aktiviteler gereklidir. Üst yönetimin liderliği altında, tüm çalışanlar enerji verimliliği ve tasarrufu konularında ciddi bir iklim yaratmak için teşvik edilirlerse tam bir katılım sağlanmış olur.

Bu kapsamda enerji verimlilik aktivitesideki iş akışı aşağıda belirtilmiştir.

2

Resim- Enerji verimlilik sisteminin İş akışı

Enerji yönetim sistemleri yapılandırılırken bir kurum içersinden gerekli sorumlular belirleneceği gibi dışarıdan bu sorumluları yönlendirecek, ciddi takip ve kontrolleri sağlayacak uzman firma desteğine ihtiyaç duyulabilir. HGB Enerji ve Danışmanlık Hizmetleri olarak bizler müşterilerimize bu hizmerlerin oluşturulmasına ve uygulanmasında gerekli aksiyonları almaktayız.

Enerji Yönetim Sİstemimizi bir programlama sistemimi ile hayata geçirmekteyiz. Bu programımızda;

1. Aşama (Üretim / Tüketim)

* Elektrik tüketimlerimiz

* Yakıt tüketimlerimiz

* Su tüketimlerimiz

* Var ise, elektrik üretimlerimiz

2. Aşama (Etki Eden Faktörler)

*  Hava durumu

*  Üretim seviyesi

* Hizmet sektöründe bulunan insan sayısı

3. Aşama ( Verilerin İşlenmesi)

İlk iki aşamada oluşan verilerin işlenmesi ile birlkte, derece gün sayıları ve günlük güneş radyasyon eğimi gibi parametleri işleyerek enerji yönetim sistemimizi kurgulamış oluruz.

Enerji Yönetim Sistemi

Resim- Enerji Yönetim Sistemi Programımız

4. Aşama Üst Yönetim ile Hedefler Belirlemek

Mevcut durum analizleri bir sistematik anlayışa oturtulduktan sonra sistem için üst yönetim ile birlikte enerji verimliliği hedeflerini belirleriz.

 3

Enerji yönetim sistemi ile ilgili etkili aktivitelerin sürekliliğini sağlamak için PUKO döngüsünün olduğu bir yönetim sisteminin kurgulanarak uygulamaya konulması çok önemlidir. Kurum içerisinden farklı bölümlerden oluşan temsilcilerin de bu proje grubunun içersinde yer alması önemlidir. Bu proje grubu (komite) üst yönetim  ile sistematik bir araya gelerek enerji yönetim sisteminin hedefleri, gerçekleşmeleri ve değerlendirmelerini analiz ederek kurumsal yeni hedeflerin oluşturulmasını sağlayacaklardır. Bu kapsamda  aktif faaliyetler kurum içerisinde hissedilecek ve herkesin bu süreci sahiplenmesi ve katılımı başarı için en önemli dinamizimi oluşturacaktır.

5. Aşama  Enerji Etütleri Yapılması

Uzman Ekiplerimizce gerçekleştirilen etütler ile  sistemdeki enerji verimsizliğine neden olan sorunların tespiti gerçekleştirilir.

Ênerji Verimlilik Yönetim Sisteminizi siz de kurum olarak oluşturmak istiyorsanız HGB Enerji ve Danışmanlık hizmetleri tecrübeli kadrosu ile hizmete hazırdır.

 İletişim Bilgilerimiz : hgbmuhendislik.com/iletisim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s