Enerji Verimlilik Etütlerinin İşleyişi

Dışarıdan uzmanların vermiş olduğu tavsiyeler sizlere farklı perspektiften bakmanıza  yeni bir bilgi edinmenize ve enerji kullanımınız ile ilgili analizleri edinmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca bu konuyla ilgili tavsiyeler enerji verimliliğinin desteklenmesine büyük bir etki sağlayacaktır.  Enerji verimlilik etütlerinde; enerji verimliliği ile ilgili  ana çıktılar aşağıda vermiştir.

(1) Enerji verimlilik etütlerinin temel yapısı:

– Uzmanlarımız binanızda enerji verimliliği ile ilgili etütler yapmakta ve iyileştirme planlarını sunmaktadır.

– Onların önerileri, yeni teknolojiye uyum ve daha önce dikkat etmediğiniz kayıpları ortadan kaldırmak için sizlere yol gösterebilir.

– Enerji verimliliğindeki sürekliliği ve etkinliği desteklemek için uzmanlarımız enerji yönetim sistemi  ve metodları ile ilgili sizlere tavsiyelerde bulunacaklardır.

– Hem teknik hemde ekonomik açıdan etütlerin yer aldığı bir rapor uzmanlarımız tarafından sunulacaktır.

Enerji etütlerinin temel yapısı ile ilgili detaylar aşağıda verilmiştir.

İş akış

(2) Enerji verimliliği etütlerindeki işleyiş mekanizması;
– Bir bina enerji verimlilik etüdü için başvurunuz tarafımıza iletildikten sonra, uzmanlarımız tarafından sizin binanız veya işletmeniz ile ilgili öngörülen prosedürlerimiz ve sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgilendirme yapacaklardır. Ön çalışmalarımız için, sizlerden geçmiş yıllara ait enerji tüketim kaynaklarınız, miktarları, bina yapınız, mevcut mekanik, elektrik, mimari projeleriniz, …vb  ön bilgiler alınarak aktivitelerimiz başlamaktadır. Ön çalışmalarımız ve ön bilgiler yeterli hale getirildikten sonra enerji etüdünün yürütülmesi için karar veriyoruz.
– Önceden verilerin sağlanması sonrasında ilgili taraflar ile saha ön ve detaylı etüdleri için bir  takvim planını koordine ediyoruz.
– Göndermiş olduğumuz uzmanlar tarafından yapılan saha etütlerinde; önce tanışma, mevcut durum ile ilgili bilgilerin alındığı ve akışların anlatıldığı ön görüşmeyi daha sonra ise sahanın ön kontrollerini kapsamaktadır.
– Ön etütten sonra gerekli ölçüm noktaları tespit edilerek bina işletim ve yönetim ekibinden yapılacak detaylı etüt için bir tarih belirlenir. Belirlenen bu günlerde detaylı ölçüm ve değerlendirmeler gerçekleştirilmektedir.
– Detaylı ölçüm ve değerlendirmelerden sonra mevcut durumun analizini içeren özet bir rapor ve  iyileştirme açık alanlar ile ilgili ön bilgilendirmeler  bina veya işletme yönetimine sunulur.
Enerji etütlerindeki işleyiş mekanizması aşağıda özetlenmiştir;
Enerji Etüt İş Akış
(3) Enerji etüdünün nasıl talep edileceği
–  Enerji Etüt yapılmasını isteyenler firmamız ile iletişime geçerek enerji yönetim sisteminin temel bilgileri olan yıllık enerji tüketimi gibi bazı önemli bilgileri (elektrik tüketimi, yakıt tüketimi, sıcak su tüketimi ve maliyetleri …gibi) bizlere iletirler.  Ön talebiniz sonrasında uzmanlarımız tarafından sizden hangi bilgilerin isteneceği ayrıca iletilecektir.
– Eğer bir enerji yönetim sisteminin veya enerji etüdünün gerçekleştirilmesini istiyorsanız firmamıza ait web sitesinden bize ulaşabilir, başvuru için gereken formları isteyebilir veya bize email & fax yoluyla bu taleplerinizi iletebilirsiniz.
İletişim- HGB Enerji Mühendislik Ltd. Şti. – http://hgbmuhendislik.com/iletisim/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s